Så må jeg vist hellere få lidt lagt op her..

Jeg er en lille hobby nørd, og har gjort mest i fly, og der har vi jo med at når vi bygger scala, skal det være så oprigtig som muligt, og ligne originalen så meget som muligt.
Jeg købte skibet i efteråret 2010, da jeg manglede noget at lave om aftenen. Jeg kørte på det tidspunkt som maskinfører i Århus, ( jeg bor nord for skive) og boede dermed i min campingvogn. (der er ik så meget plads til fly, og jeg kan li store fly gg) Da det sluttede ved indgangen 2011 har skibet bare stået på beddingen på en hylde. Nu er det så taget ned og projektet er genstartet efter 5 års stilstand.
Jeg nåede at bygge skroget og lukke det med undtagelse af bagenden samt lægge lister på de 3 dæk, men det er så ikke lavet helt rigtig, da listerne er lagt helt ud til kanten. Så nu overvejer jeg at få det lavet om

for det passer jo ikke med min vision..

Jeg har de sidste 3 uger researchet en del på foto, og kan konkludere at skibet har ændret sig en del igennem skibets historie, og jeg har valgt at bygge en model som skibet ser ud idag. Fra oktober til nu har skibet gennemgået en stor restaurering, og skal være sejlklar til påske.
Selv om mine tegninger er fra 2009, er der mange ting som ikke passer, det gælder både udformining af de forskellige overbygninger samt bemalingen af dvs genstande. Så får at få de helt rigtige detaljer med, har jeg bedt om at få lov at komme op på flådestationen i Frederikshavn, for at få taget en masse billeder.
Det skal jeg så Onsdag d 16 Marts kl 11.*lol*
Så nu er går mit projekt for alvor igang..
Jeg har fri hver onsdag, så dagen idag skal bruges på at slibe skrog og rette ind, samt færdiggøre lister på dæk over maskinhuset. Jeg er begyndt at samle maskinhuset, men det er en af de ting som slet ikke passer med tegningerne.. Det er lige fra placering af døre, koøje samt hele udformingen af den bagerste del samt måden det er malet på.
Jeg havde købt Humbrol maling som jeg ville bruge, men syntes det tager for lang tid om at tørre, så man kan arbejde videre med det. Planen er at jeg vil airbrushe det meste, og overvejer at gå over til vandbaseret maling i stede for.
Hvilken farve giver den mest realistiske indtryk til fenderlister mm.. Farven bejdse er nævnt, men kan ikke finde den.. :|
Her er lidt billeder.